04 Ekim 2019

6. Bartın Bisiklet Festivali 17-20 Ekim'de Çeşm-i Cihan Amasra'da gerçekleştirilecek

17-20 Ekim tarihleri arasında Pedaldaşlar Bartın Bisiklet Kulübü Derneği organizasyonu ve Amasra Belediyesi ile Accell Bisiklet sponsorluğunda gerçekleştirilecek olan 6. Bartın Bisiklet Festivali için geri sayım başladı. Batı Karadeniz'in incisi Çeşm-i Cihan Amasra'da kamp kuracak olan bisiklet severler dört günde 132 km pedal çevirerek Bartın'ın tarihi ve turistik yerlerini keşfedecekler. Festival süresince düzenlenecek olan konser ve söyleşiler ile katılımcılar hem eğlenecek hemde öğrenecekler.

UNESCO tarafından Dünya Miras Geçici Listesine alınan Çeşm-i Cihan Amasra, 6. Bartın Bisiklet Festivali ile bisiklet severi ağırlayacak. Pedaldaşlar Bartın Bisiklet Kulübü Derneği tarafından geleneksel olarak her yıl düzenlenen Bartın Bisiklet Festivalinin bu yıl ki rotaları, 3 bin yıllık tarihi geçmişi ve doğal güzellikleriyle her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayan Amasra ilçesinden başlayacak. Bartın'ın güzelliklerini keşfetmek isteyen yaklaşık 150 bisikletçinin katılacağı 6. Bartın Bisiklet Festivali dört gün sürecek. Festival boyunca eşsiz rotalarda pedallayacak olan iki teker sevdalıları 132 km pedal çevirerek eşsiz güzellikteki Batı Karadeniz coğrafyasında yol alacak.
Festival 17 Ekim'de başlayacak

6. Bartın Bisiklet Festivali 17 Ekim Perşembe günü 09:00-11:00 saatleri arasında Bartın Gazhane Parkındaki kayıt ve kahvaltı programı ile başlayacak. Burada katılımcılara festival için tasarlanan forma ve bandanaları teslim edilecek. Bartın'dan Amasra'ya 31 km pedal çevirecek olan festival katılımcıları kamp alanı olan Amasra Büyük Limana ulaşacak. Kısa bir molanın ardından bisiklet severler ÇEKÜL Amasra Temsilciliği desteğiyle "Bilinmeyen Yönleriyle Amasra Kent Gezisi" kapsamında Amasra Müzesi ile kentin tarihi yapılarını görme fırsatı bulacak. Gezi bitiminde ise katılımcıları Antika Müzik Konseri bekliyor.
Serkan Taşdelen ile "Pedalıma Katlanan Yollar"

Festivalin ikinci gününde katılımcılar 40 km'lik Amasra - Bartın - Tarlaağzı - Gömü - Amasra etabında pedal çevirecek. Tarlaağzı Sahiline inecek olan bisiklet severler Balıkçı Kooperatifindeki molanın ardından Gömü Köyünden tırmanarak Amasra'nın kuş bakışı manzarasını Bakacak Mevkiinden izleyip fotoğraflayacaklar. İkinci günün akşamında ise katılımcıları Türkiye'yi baştan başa iki tekerle pedallayan ve 98 günlük yol hikayesini "Pedalla Türkiye" kitabıyla eserleştiren Serkan Taşdelen’in söyleşi programı bekliyor. Bisiklet gezgini Serkan Taşdelen, Türkiye’yi baştan başa pedalladığı bisiklet yolculuğunda yaşadığı deneyimlerini ve tecrübelerini "Pedalıma Katlanan Yollar" adlı söyleşisiyle katılımcılara aktaracak.Üçüncü günün akşamında Yazar - Çizer Aydan Çelik ile söyleşi

Bisiklet severler festivalin üçüncü gününde Amasra'daki kamp alanında kahvaltılarını yaptıktan sonra 42,5 km'lik Amasra - Çakraz - Topallar - Amasra etabında pedal çevirecekler. Ahatlar Tepesinden Amasra'yı izleyecek olan katılımcılar Çeşm-i Cihan Amasra'yı fotoğraflama imkanı bulacaklar. Üçüncü günün akşamında ise katılımcıları bir sürpriz daha bekliyor. Yazar ve çizer, "İstanbul Bisiklet Rehberi" kitabının yazarı Aydan Çelik, festival katılımcılarıyla bir araya gelecek. "İki Teker Üstüne Muhabbet" isimli söyleşiyle katılımcıları güzel dakikalar yaşatacak olan Aydan Çelik, özellikle "Bisiklet Manifestosu" ile hafızalarda yer edinmişti. Aydan Çelik ayrıca bisiklet çizimlerle dikkat çekiyor. Festivalin kapanış programı kapsamında festivale destek veren kurum, kuruluş ve kişilere plaketleri takdim edilecek. Festivalin son gecesi Grup - Umut Türküler konseri ile son bulacak.Festivale tam destek

Festivalin son gününde ise katılımcılar Amasra'ya veda ederek 18.6 km'lik etaptan festivalin başladığı yere "Bartın Gazhane Parkı"na ulaşacak. 6. Bartın Bisiklet Festivali Pedaldaşlar Bartın Bisiklet Kulübü Derneğinin organizasyonu ile düzenlenirken, Amasra Belediyesi, Accell Bisiklet sponsorluğunda ve Bartın Valiliği, Amasra Kaymakamlığı, Bartın Üniversitesi, Cafe Karışık, Bisiklet Yolculuğu - Mustafa Çetinkaya, Bartıninfo Haber, Bisiklet VS, Bisiklopedi, Bartın Belediyesi, Amasra.net, Amasraspor, Halit Ulus Dayanıklı Tüketim Malları Paz. ve Tic. Ltd. Şti, Dikkat Şeytan Arabası Çıkabilir - Aydan Çelik, Pedalla Bisiklet - Serkan Taşdelen, Antika Müzik Evi, Grup Umut Türküler ve Kanal 74 desteği ile gerçekleştirilecek.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder